گیتار

معرفی ساز گیتار

ساز گیتار یکی از پر طرفدار ترین و مشهور ترین ساز های موسیقی در جهان است . گیتار به دلیل قابلیت های زیاد و صدای فوق العاده زیبا در بین موسیقدانان بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و به همین دلیل تنوع بسیار زیادی دارد تا در سبک های مختلف مورد استفاده قرار گیرد . گیتار از یک جعبه چوبی که فرمی گلابی شکل دارد ساخته شده و یک دسته بلند برای نگه داری سیم ها دارد . گیتار های امروزی از شش سیم ساخته شده که بیشتر درباره آن توضیح می دهیم . ساز گیتار جز دسته ساز های زهی است و که با انگشت و یا پیک ( نوعی مضراب برای نواختن ساز های زهی ) نواخته می شود . واژه گیتار از فرهنگ های مختلفی تکامل یافته و ریشه های یونانی ، اسپانیایی و عربی دارد که اشاره به ساز هایی هم خانواده با ساز سه تار دارد که از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی است .

ساختار ساز گیتار

گیتار سازی است که از چوب ساخته شده و همانطور که گفتیم از یک دسته بلند برای نگه داری شش سیم در آن استفاده می شود . چوبی که ساز گیتار از آن ساخته می شود نسبت به سبک و استایل و مدل ساز متفاوت است . امروزه ساز گیتار دارای تنوع بسیار زیادی است و در اندازه های مختلفی ساخته می شود . ساز گیتار از چوب هایی مانند صنوبر ، صدر ، رز وود ، افرا ، ماهون ، سپل و … ساخته شده که در سبک های مختلف و برای صدادهی مناسب یک سبک از مدل های مختلفی از چوب استفاده می شود تا هنرمندان و شنوندگان ارتباط بهتری با سبک های مختلف ساز گیتار داشته باشند . دسته گیتار نیز از چوب است و صفحه رویی آن که فینگربورد نام دارد پرداخت شده و توسط قطعات فلزی کوچکی که فرت نام دارند پوشیده شده است . فرت ها با فاصله های مختلف اما دقیقی روی فینگربورد قرار دارند تا آوایی که از ساز بلند می شود بر اساس موسیقی تونال صحیح باشد و همزمان بتوان با ساز گیتار چندین صدا را به صورت همزمان نواخت .  

تصویر فرت گیتار 

انواع گیتار

گیتار یکی از متنوع ترین ساز های جهان است که در هر سبک وسیاقی و با هر اندازه ای که تصورش را بکنید تولید شده است . ساز گیتار در ابتدا بیشتر در سبک موسیقی کلاسیک استفاده میشد اما به مرور زمان در سبک فلامینکو که یکی از سبک های موسیقی در اسپانیا است نیز پای ثابت هنرنمایی هنرمندان این کشور شد . به تدریج در سبک های جز و بلوز و راک و زیرمجموعه های این سبک ها مورد توجه قرار گرفت و در ده 1930 میلادی گیتار الکتریک اختراع شد . گیتار الکتریک از یک یا دو عدد مبدل صدا به نام پیک آپ استفاده میکند تا صدای تولید شده از سیم ها تقویت کرده و به آمپلیفایر منتقل میکند . آمپلیفایر دستگاهی است که فرکانس های صوتی را تقویت میکند و آن را به بلند گوهای می رساند .  وسایل دیگری که برای نواختن گیتار الکتریک لازم است انواع افکت های مورد نیاز در سبک های موسیقی است . این افکت ها باعث می شود که صدای ورودی به امپلیفایر و یا خروجی از آن دارای تغییراتی مانند reverb , delay , chorus , compress و … شوند . این افکت ها در سبک های پاپ ، راک ، جز و بلوز خیلی پر استفاده هستند .

انواع گیتار

آموزش گیتار چگونه است ؟

در آموزشگاه باغ هزارآوا در مهرشهر کرج آموزش گیتار در سبک های مختلف و برای گروه های سنی ای مانند کودکان انجام می شود .آموزش گیتار در سبک های کلاسیک ، پاپ ، جَز ، بلوز ، راک تدریس می شود . آموزش گیتار از دوران کودکی امکان پذیر است و مدرسین باغ هزارآوا با روش های آموزشی کودکانه و تهیه گیتار کوچک ، ساز گیتار را آموزش می دهند . برای مشاوره رایگان و آموزش گیتار در باغ هزارآوا با ما تماس بگیرید .

 

تماس با ما