تصویری از یک پیانو مدل گرند

پیانو

معرفی پیانو 

ساز پیانو ، یک ساز شستی دار ( کلاویه دار ) است که در حدود سال 1700 میلادی در ایتالیا و توسط بارتولومئو کریستافوری اختراع شد . پیانو یک  از محبوب ترین ساز های جهان و البته یکی از گران ترین آنها می باشد . پیانو به دلیل کیفیت صدای بسیار عالی ای که تولید میکند همچنین گستره صوتی زیادی که دارد در اکثر نقاط جهان بسیار محبوب بوده و در سبک های مختلف موسیقی از آن استفاده می گردد . بیشتر قطعات تشکیل دهنده پیانو از چوب است و در پیانو های مکانیکی از بیش از 5000 قطعه استفاده شده است . ساز های شستی دار قبل از پیانو انواع مختلفی داشتند از آن جمله می توان به ارگ کلیسا ، کلاویکورد و هارپسیکورد اشاره کرد که در بین این سه ساز ، مکانیزم تولید صدا در هارپسیکورد شباهت زیادی به پیانو داشته است اما در پیانو نوازنده می تواند دینامیک صوتی یا شدت و کاهش قدرت صدا را کنترل کند که در ساز های قبل آن امکان پذیر نبوده است . 

تصویری از یک هارپسیکورد
طرز نشستن صحیح پشت پیانو

ساز پیانو را چگونه باید نواخت؟

ساز پیانو به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد و همچنین صدایی جادویی ، طرفداران بیشماری در سراسر دنیا دارد و به همین دلیل در سبک های مختلف مانند کلاسیک ، نئوکلاسیک ، مدرن ، جاز (جز) ، بلوز ، فولکلور و ... بسیار مورد توجه و استفاده قرار گرفته است . ساز پیانو چه به صورت تکنوازی و چه به صورت گروه نوازی ( در ارکستر و یا گروه های کوچکتر موسیقی ) مورد استفاده آهنگسازان بزرگ تاریخ موسیقی قرار گرفته است . موتزارت ، بتهوون ، شوپن ، شومان ، یوهان برامز ، فرانتز شوبرت ، فرانتز لیست و ... که از آهنگسازان سبک کلاسیک موسیقی اما در دوره های مختلف بودند همگی نوازنده ساز پیانو بوده و قطعات بسیار زیادی برای آن تصنیف کرده اند .  نواختن پیانو با فشردن  کلید آن به سمت پایین شروع می شود . صفحه کلید پیانو دارای رنگ های سفید و سیاه است که نواختن را برای شما آسانتر می کند . نوازنده پیانو پشت صفحه کلید نشسته و دست های خود را در حالت بسیار راحت و آزاد روی کلید ها می گذارد . باید دقت نمود که هیچ گونه انقباضی در انگشتان دست و عضلات ساعد و بازو نباشد . انگشتان هم به صورت عمودی ( طوری که بالشتک انگشتان روی کلید باشد ) بر روی شستی ها قرار میگیرند . مچ ها باید صاف باشند تا انتقال وزن را به خوبی انجام داده و صدای درست و دقیق از ساز شنیده شود . به این ترتیب یک نوازنده پیانو موفق به نواختن شده و با تمرین و پشت کار و تحت نظر یک استاد با تجربه و دلسوز مهارت خود را ارتقاء می بخشد . 

حالت صحیح نشستن پشت پیانو 

  1. فاصله نوازنده با ساز باید به اندازه ای باشد که با یک زاویه کم ، سینه پا به پدال پیانو برسد 
  2. زاویه آرنج نوازنده باید در حدود 90 درجه باشد و ارتفاع صندلی قابل تنظیم باشد 
  3. ستون فقرات نوازنده پیانو باشد صاف باشد 
  4. فاصله نوازنده با ساز در حدی باشد که انگشتان بدون کمترین کششی روی صفحه کلید قرار گیرد .
سمت راست حالت قرار گیری صحیح انگشتان و مچ دست

 

حالت صحیح دست ها در نوازندگی پیانو

 

 از چه زمانی می توانیم نواختن پیانو را یاد بگیریم ؟

آموزش پیانو برای هر سنی و در هر سطحی امکان پذیر است . در این گه آموزش نواختن یک ساز مانند پیانو از چه سنی باید آغاز گردد در متد های مختلف متفاوت است . بعضی از مربیان موسیقی بر این عقیده اند که کودکان ابتدا باید مفاهیم کلی موسیقی مانند ریتم و تمبر را در سطح مقدماتی و با نگرش کارل ارف و با نواختن ساز هایی مانند بلز یا زایلوفون و سپس با فلوت ریکوردر فرا گیرند و پس از آن نواختن ساز های دیگر را شروع کنند تا درک عملی تری از موسیقی پیدا کنند و مسیر نوازندگی یک ساز دیگر راحت تر باشد . اما برخی از مربیان موسیقی معتقدند که کودکان از ابتدا می توانند با مفاهیم کلی موسیقی آشنا شده و یک ساز تخصصی مانند پیانو را انتخاب کنند . آموزش پیانو در سطح کودکان نیازمند مهارت ، تجربه و دانش در زمینه آموزش هنر به کودکان است . چرا که کودکان زاویه دید متفاوتی نسبت به نوجوانان و بزرگسالان دارند و هنگام آموزش پیانو با آنها باید به نکات بیشتری توجه نمود . ایجاد علاقه و اشتیاق به نواختن یک ساز مهم ترین وظیفه یک مربی کودک است . روی هم رفته کودکان توانایی نواختن یک ساز را از 5 الی 6 سالگی دارند و می توانند تحت آموزش مربی کودک قرار بگیرند .

آموزش پیانو در کرج

آموزش پیانو در شهر کرج بسیار مورد توجه است . شهر کرج به دلیل نزدیک بودن به پایتخت ایران ، محل سکونت هنرمندان زیادی است که می خواهند به تهران رفت و آمد داشته باشند . این موضوع باعث رشد جامعه هنری در شهر کرج شده و سطح کیفیت آموزش موسیقی در این شهر افزایش یافته است . در مهرشهر کرج و در آموزشگاه باغ هزارآوا گلچینی از بهترین و مجرب ترین مدرسین موسیقی و از جمله اساتید برجسته پیانو گرد هم آمده اند تا کیفیت آموزش در مهرشهر کرج همانند تهران در سطح بالایی برگزار شود . برای هر گروه سنی ، هر سبک و ژانری و در هر سطحی مدرس خوب و درجه یک در باغ هزارآوا وجود دارد تا نیاز شما را برای آموزش و پروش خود و کودکانتان برآورده سازد . 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلاس های پیانو با ما تماس بگیرید

 

02634011600                   09024239666