هنگ درام 

هنگ درام ، سازی با صدایی جادویی

ساز هنگ درام یکی از ساز های جدیدی است که این روزها برای خود طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است . هنگ درام در سال 2000 توسط یک خانم و آقای آلمانی به نام فلیکس رونر و سابینا شرر در شهر برن سوئیس اختراع شد . شکل و صدای جذاب این ساز گوش هر شنونده ای را مجذوب خود می کند و بسیاری از موسیقیدانان و هنرجویانی که ساز های دیگری را می نوازند نیز به نواختن ساز هنگ درام علاقه مند می شوند . ساز هنگ درام به دلیل نوع صدای ملکوتی ای که دارد در جلسات مدیتیشن نیز بسیار مورد توجه است  و باعث آرامش روان و خاطر شما می شود . پس اگر میخواهید در مورد هنگ درام بیشتر بدانید و تفاوت های آن را با ساز های دیگر بیشتر بشناسید تا انتهای این مقاله با ما باشید .

 

طرز نگه داشتن هنگ درام روی سه پایه

 

ویژگی های هنگ درام 

هنگ درام یک ساز با بدنه کاملا فلزی است و ایده ساخت آن به ساز استیل پن که حدودا از سیصد سال پیش در افریقا مودر استفاده است بر می گردد . طرف بالایی ساز هنگ درام را " دینگ " و طرف زیرین آن را " گو " می نامند . در طرف دینگ فرو رفتگی هایی وجود دارد که با ضربه زدن و لمس آن ها صدای زیبای هنگ درام به گوش می رسد . آواهای موسیقیایی و یا نت هایی که به طور معمول در ساز هنگ درام استفاده می شود عبارتند از "ر" ، "لا" ، " دو " ، " سل" ، " فا " و " می " که به ترتیب خاص و در فواصل استانداردی از هم دیگر بر روی ساز قرار گرفته اند . البته برخی هنگ درام ها تا 22 نت را پوشش می دهند و نت هایی با فواصل بیشتر از حد استاندارد رو  آن ها ساخته شده است . البته به دلیل محدودیت هایی که در ساخت این ساز وجود دارد در قسمت مرکزی دینگ ساید نمیتوان از نت های بیشتری استفاده کرد . 

 

حدود قیمت هنگ درام چقدر است ؟

یکی از سوالات متداول نزد هنرجویان موسیقی و علاقمندان به ساز هنگ درام ، هزینه خرید آن است . به طرو معمول ساز هنگ درام ساز گران قیمتی است و نسبت به شکل ظاهری ساده ای که دارد ، از ساختار بسیار پیچیده ای بهرمند است . نوع استیل خواصی که در ساخت هنگ درام استفاده میشود جزئ آۀیاژ های گران قیمت است و همچنین مهندسی ساخت این ساز نیز بسیار پیچیده و زمان بر است . در خارج از ایران ساز هنگ درام با کیفیت مطلوب از حدود 2000 دلار آمریکا شروع میشود و لی در ایران به دلیل پیشرفت تکنولوژی ساخت و همچنین قیمت تمام شده استیل قیمت هنگ درام ارزان تر است . اما هر ساز خوش قیمتی قابلیت نواختن را ندارد و گاها دیده شده که بر روی فلز بی کیفیت یک لایه روکش سیاه رنگ اضافه میکنند تا شکل وظاهر مطلوبی را داشته باشد اما کیفیت نهایی ساز بسیار پایین بوده و صدای مطلوبی نمی دهد . حتما برای خرید هنگ درام باید از مشاوره استاد خود استفاده کنید تا یک ساز با کیفیت تهیه نمایید .

آموزش هنگ درام چگونه است ؟

ساز هنگ درام در دسته ساز های کوبه ای قرار میگیرد و البته همزمان جز دسته ساز های تونال هم می باشد . به این معنی که یک هنرجوی ساز هنگ درام به طور همزمان که با فیگورهای ریتمیک آشنا میشود میتواند آواهای موسیقیایی را نیز بنوازد و این همزمانی در درک و دریافت هنرجویان از ریتم و موزیکالیته بسیار شگفت انگیز است . مدرسین هنگ درام از قطعات ساده و ریتم های ساده برای آموزش این ساز به هنرجویان استفاده میکنند تا قابلیت های آن ها را افزایش دهند سپس ، هنرجویان میتوانند با تمرین منظم مانند هر ساز دیگری ، هنگ درام را به راحتی بنوازند . در آموزشگاه باغ هزارآوا در مهرشهر کرج ، آموزش هنگ درام از شروع تا سطوح پیشرفته برگزار میشود که علاقمندان بسیار زیادی دارد که البته مشاوره اساتید هزارآوا همیشه رایگان بوده و هست که این امر میتواند به شما برای آشنایی بیشتر با صدای جادویی ساز هنگ درام کمک کند .

 

برای مشاوره رایگان کلاس های آموزش هنگ درام در آموزشگاه باغ هزارآوا با در تماس باشد .

 

 

02634011600                09024239666