دپارتمان موسیقی باغ هزار آوا 

دپارتمان موسیقی باغ هزار آوا ، بخش بزرگی از فعالیت های آموزشگاه موسیقی هزار آوا در کرج را به خود اختصاص داده است ، موسس و مدیر آموزشگاه هزار آوا ، آقای مهدی امینی ، نوازنده و مدرس تار و ستار می باشند و توجه ویژه ای به آموزش موسیقی  در این مجموعه دارند . آموزش یا پداگوژی هنر ، خود یک رشته تخصصی است و با توجه به معیار های روانشناختی ، قوم شناسی و هنر شناسی باید ارائه شود . در این زمینه آموزشگاه هزار آوا بسیار پیشرو و حرفه ای عمل کرده و از متخصصین آموزش موسیقی بهره می گیرد . شخص آقای امینی جلسات مشاوره هنرجویان را نظارت و به بهتر شدن انتخاب آنها و خوانواده هایشان  کمک میکنند . آموزش ساز های تخصصی از سنین پایین امکان پذیر است و مربیان باغ هزار آوا از متد های آموزشی مدرن و بسیار جذاب برای آموزش کودکان که بسیار حساس است ، استفاده می کنند .


نوازندگی ساز های جهانی 

ساز های جهانی به ساز هایی گفته می شود که به دلیل قابلیت های موسیقیایی و پر طرفدار بودن در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند . این ساز ها در کشور های مختلف و با سبک های متنوع نواخته می شوند . به طور مثال ساز پیانو که در اروپا و حدود 300 سال پیش اختراع شده هم اکنون در بیشتر کشور های جهان مورد استفاده کودکان و بزرگسالان است . سبک های مختلفی از جمله موسیقی کلاسیک اروپایی ، موسیقی جَز آمریکایی ، موسیقی سنتی ایرانی و ... از ساز پیانو برای تولید و بازتنظیم قطعات موسیقی استفاده میکنند . ساز های جهانی ای که در باغ هزار آوا تدریس میشود عبارتند از : پیانو ، ویولن ، ویولا ، گیتار کلاسیک ، گیتار الکتریک ، فلوت ریکوردر ، فلوت کلید دار ، هارمونیکا ، هنگ درام ، کاخن ، درامز  

 

مکسیم ونگروف ، نوازنده سرشناس ویولن
مکسیم ونگروف ، نوازنده سرشناس ویولن 

نوازندگی ساز های کلاسیک ایرانی 

موسیقی اصیل ایرانی یا به عبارتی موسیقی کلاسیک ایرانی ، سبکی از موسیقی است که سرزمین زیبای ما ایران رواج یافته است و تدوین گشته و از ساز های ایرانی برای اجرای آن استفاده می شود . موسیقی در فلات ایران ریشه ای کهن و تاریخی دارد ، در حدود 3500 سال پیش از میلاد یافته هایی به دست آمده که در ایران باستان از ساز هایی بسیار ساده استفاده می شده است . منابع زیادی در مورد موسیقی پیش از ورود اعراب به ایران باقی نمانده و به طور مثال فردوسی و ابن خردادبه به موسیقی قبل از آن اشاراتی داشته اند . موسیقی اصیل ایرانی کم کم در دوران قاجار به وسیله میرزاعبدالله فراهانی تدوین و به صورت ردیف دستگاهی شکل می گیرد و مسیر خود را با موسیقی محلی و نواحی جدا می کند . ساز های ایرانی نیز در طول تاریخ دچار تحول شده و کم کم شکل ها و قابلیت های پیچیده تری پیدا کردند . به طور مثال ساز بربت یا بربط ، سازی است که توسط باربد موسیقیدان در زمان خسرو پرویز استفاده می شده و کم کم به کشور های دیگر انتقال یافته و موسیقی دانان ساز های عود ، لوت و گیتار و... را از آن الهام گرفتند . ساز های های ایرانی ای که در باغ هزار آوا تدریس می شوند عبارتند از : تار ، سِتار ، کمانچه ، سنتور ، تنبک ، دف ، قانون

 

  

کنسرت گروه هرست به سرپرستی آقای مهدی امینی

 


استاد عثمان محمد پرست اسطوره دوتار نوازی خراسان 

موسیقی نواحی 

موسیقی نواحی ایران ، عبارتی به نسبت معاصر از موسیقی فولک یا محلی ایرانی است . این واژه در دهه پنجاه شمسی در به پیشنهاد فوزیه مجد در فرهنگ لغات موسیقی ایران جای گرفت . موسیقی نواحی به مجموعه نغمات و تصنیف هایی گفته میشود که نزد اقوام ایرانی به مرور شکل گرفته و با فرهنگ و رسوم آن منطقه اجرا می شود . از جمله موسیقی نواحی ایران می توان به موسیقی خراسانی ، کرمانی ، گیلانی ، مازندرانی ، کردی ، لری و ... اشاره کرد . ساز های مورد استفاده در موسیقی نواحی به نسبت هر منطقه تغییر می کند . از جملعه ساز های موسیقی نواحی می توان به  تنبور ، دوتار ، تار آذری ، رباب ، بینجو ، قوپوز یا ساز عاشیق ، سرنا ، دایره ، نی انبان و ... اشاره کرد . البته تعداد ساز های موسیقی نواحی بسیار زیاد است و با توجه به هر منطقه تغییر میکند . موسیقی نواحی ایران گاها به صورت مقامی نیز قابل تفکیک است که هر منطقه مقام مخصوص به خود را در ارائه موسیقی دارد  .

 

 


 

ایگور استراوینسکی آهنگساز بزرگ قرن بیستم

علوم آهنگسازی و تئوری موسیقی 

علوم آهنگسازی و تئوری موسیقی دو شاخه متفاوت از همدیگر و در عین حال تکمیل کننده هم هستند . آهنگسازی در موسیقی یا  Music Composition فرایند آفرینش و ساخت یک قطعه موسیقیایی است که در فرهنگ های مختلف و بین افراد مختلف ، روش ها و رویکرد های متنوعی دارد  . این روش ها در اروپای میانی بعد از دوره رونساسن و در دوره باروک به تدریج گسترش یافت و آهنگسازان مطرحی چون یوهان سباستین باخ ، اسکارلاتی ، پاخلبل و... در این دوره مطرح شدند . در دوره های کلاسیک میتوان به هایدن ، موتزارت و بتهوون اشاره کرد . دوره رمانتیک افرادی مثل شوبرت ، شوپن ، پاگانینی ، شومان ، فرانتز لیست از جمله آهنگسازان مطرح بودند . شوئنبرگ ، زناکیس ، استراوینسکی ، پروکوفیف ، فلیپ گلس و ... نیز از آهنگسازان مدرن و معاصر در ژانر موسیقی کلاسیک هستند . آهنگسازی در سبک کلاسیک یک روش با استفاده از دانش هارمونی و کنترپوان و تئوری موسیقی است که هر آنچه در ذهن آهنگساز باشد مکتوب شده و نوازنده آن را بر طبق خواسته آهنگساز اجرا میکند . این رویکرد در سبک های دیگر کمی تغییر میکند . به طور مثال در سبک جَز آهنگساز می تواند بخش اصلی قطعه را به صورت مکتوب به نوازندگان برساند و نوازنده جز میتواند تغییراتی در هارمونی و بداهه پردازی داشته باشد  . در موسیقی ایرانی نیز با توجه به ردیف دستگاهی تدوین شده و نیز تئوری موسیقی ایرانی که اساتیدی چون مرتضی حنانه ، احمد پژمان ، داریوش طلایی و ... آهنگسازان قطعاتی تصنیف می کنند .

 

 

تئوری موسیقی یکی از علوم پایه برای آهنگسازی است . تئوری موسیقی مجموعه ای از قوانین مربوط به ایجاد صوت و ارتباط اصوات با یکدیگر می باشد . سر فصل های تئوری موسیقی در هر سبکی متفاوت می تواند باشد و اساتید و تئوری پردازان موسیقی در طول تاریخ آن را مورد باز نگری قرار دادند . تئوری موسیقی به فهم و دریافت ما از موسیقی کمک می کند و با توجه با آثار بزرگان موسیقی و آنالیز آنها فهم آن ها ساده تر می سازد . در باغ هزار آوا تئوری موسیقی کلاسیک و جَز ، هارمونی ، کنترپوان ، آنالیز و تارخ شناسی موسیقی زیر نظر اساتید مجرب آموزشگاه آقای صادقی و آقای غفاری آموزش داده  می شود . 

 


موسیقی کودک 

 

کلاس های موسیقی کودک در آموزشگاه موسیقی هزار آوا به روش های نوین و خلاقانه ای آموزش داده می شود . آموزگاران هزار آوا ، جدید ترین متد های آموزشی موسیقی را همراه با حرکات و نمایش و بازی به کودکان آموزش می دهند . کلاس های موسیقی کودک به صورت های انفرادی ، گروهی ( کودکان و مادر و کودک ) برگزار می گردد . آموزشگاه هزار آوا با داشتن سالن های مجهز و امکانات پیشرفته در زمینه آموزش کودکان در شهر کرج بسیار پیشرو بوده و به صورت تخضضی در این زمینه فعالیت می کند .

 

آموزش موسیقی کودک 

 

درباره آموزش موسیقی کودک بیشتر بدانید