ساز درامز

درامز

درامز چیست؟

ساز درامز از چند طبل و سنج تشکیل شده است و یکی از مهم ترین ساز های کوبه ای در جهان است . کاربرد درامز در سبک های مختلف بسیار زیاد بوده و طرفدران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد . بزرگترین طبل در رامز (kick) با پا به وسیله ی پدال نواخته میشود و طبل ها و سنج های دیگر در ست درامز را به وسیله ی دو عدد چوبک (ُStick) می نوازند . در کل درامز سِت را به طور سلیقه ای و با توجه به سبک موسیقیایی نوازنده می توان بزرگتر یا کوچکتر کرد ، بر فرض نوازندگان راک یا متال از طبل ها و سنج های بیشتری نسبت به استاندارد اصلی درامز سِت استفاده میکنند .

 

تاریخچه از درامز

هزاران سال است که انسانها از طبل ها که با چوب درختان و پوست حیوانات می ساختند، موسیقی تولید میکردند . در چین یک طبل بسیار قدیمی که از پوست تمساح ساخته شده پیدا شده که قدمتی بیش از 7000 سال دارد ولی سال ها پیش قبل از اینکه درامز ست به صورت کنونی تشکیل شود در ارکسترها از طبل ها و سنج ها به صورت جداگانه استفاده میشد مخصوصا در ترکیب موسیقی نظامی بسیار از طبل یا سنج استفاده میشد ولی در دهه ی 1840 میلادی بعضی از نوازندگان به این نتیجه رسیدند که اگر یک طبل را پدالی کنند میتوانند به طور همزمان از پا و دست ها استفاده کنند و چند سنج و طبل را به صورت هماهنگ با یکدیگر بنوازند و بعد از آزمون وخطا های بسیار در سال  1909میلادی درامز ست به تولید انبوه رسید

اجزای ساز درامز

بیس درام به همراه پدال (kick)

اسنر درام (snare)

تام (tom)

سنج های هت (high hat)

سنج های معلق(cymbal)

افراد تاثیرگذار در شکل گیری ساز درامز

درام کیت هایی که امروزه در بازار میبینیم و اکثرا هم پنج بخشی هستند حاصل تلاش بسیاری از موزیسین های بزرگ میباشند از جمله ویلیام لودویگ است او ابداع کننده ی بیس پدال است او یکی از نوازندگان مشهور سازهای کوبه ای بود متولد اتریش بود و با برادر خود در سال 1909 اختراع خود را که بیس پدال بود و باعث میشد که نوازنده ها بتوانند با پا و بدون دست طبل بنوازند را به تولید انبوه رساندند.

لویس بلسون نیز یکی از نوازندگان معروف درامز بود که یک بیس درامز دیگر نیز به ساز خود اضافه کرد او استفاده از دو بیس درام را رایج کرد و تغییر شگرفی در نوازندگی درامز شکل داد

تعداد دیگری از نوازندگان مانند بیبی دادز ، دی دی چندلر ، جین کروپا ، رمو بلی و گریم اج و بادی ریچ از جمله تاثیرگذارترین ها در شکل گیری درامز کیت های امروزی بودند. در واقع درام کیت که شما امروزه در بازار میبینید در قرن بیستم متولد شد و موزیسین های سبک جز که از آنها در بالا نام بردیم در شکل گیری اش اثر گذاشتند.

بادی ریچ نوازنده مشهور درامز

خوشبختانه ساز درامز در ایران نیز طرفداران بسیار زیادی دارد و نوازندگان وآموزگاران توانایی در ایران مشغول به فعالیت و تدریس هستند . به طور مثال آقایان روزبه فدوی و آرش پژند مقدم بسیار پرطرفدراند و شاگردان زیادی تربیت نمودند . در آموزشگاه باغ هزارآوا در کرج نیز مدرس بسیار توانا آقای اسماعیلی سرشت به تدریس این ساز پر طرفدار مشغول هستند . 

 

برای کسب اطلاع از شرایط کلاس ها ساز درامز و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 

 

02634011600    09024239666