هارمونیکا دیاتونیک

 

هارمونیکا (سازدهنی)

تاریخچه هارمونیکا 

ساز هارمونیکا (ساز دهنی) یکی از انواع ساز های بادی است و در شاخه ساز های زبانه آزاد قرار می گیرد . تولید صدا در هارمونیکا به وسیله ارتعاش صفحه فلزی توسط دمیدن در ساز ایجاد می شود و این ارتعاش باعث ایجاد صدای خاص و بسیار زیبای هارمونیکا می شود . از ساز های هم خانواده هارمونیکا می توان از ملودیکا و آکاردئون نام برد که صدایی مشابه با هارمونیکا دارند و به این دلیل است که ساختار صدا دهی مشابهی دارند . 

تاریخچه ساز هارمونیکا 

تاریخچه ساز هارمونیکا به کشور چین می رسد . نخستین بار در کشور چین سازی به نام شِنگ که از چوب بامبو ساخته می شود شبیه به ساز هارمونیکا ساخته شد . این ساز توسط بازرگانان و مسافران به اروپا راه پیدا کرد و مورد استقبال مردم قرار گرفت . در قرن 19 میلادی تلاش های بسیاری توسط مهندسین اروپایی انجام شد تا به جای چوب از فلز استفاده کنند و در سال 1820 فردی بوشمن سازی به نام آئورا ابداع کرد که ساختاری شبیه ساز های امروزی داشت اما بسیار محدود بود . به تدریج در اروپا ساز هایی با کیفیت های بهتر و قابلیت های بیشتری ساخته شد و هارمونیکای امروزی در آلمان ساخته شد . 

انواع هارمونیکا

ساز هارمونیکا دارای مدل های متنوعی است . اولین بار ساز هارمونیکای دیاتونیک ساخته شد که بتواند فواصل مشخصی از یک گام را بنوازد . در قرن بیست میلادی مدل دیگری به نام هارمونیکای کروماتیک اختراع شد تا بتواند فواصل کامل تری را بنوازد . مدل های آکورد و باس هارمونیکا بعدها اختراع شد تا نیاز نوازندگان در سبک های مختلف را برآورده سازد . 

هارمونیکا کروماتیک

 

آموزش هارمونیکا در کرج

هارمونیکا به دلیل داشتن صدای زیبا و طرفدران بی شمار در سبک های مختلفی استفاده می شود . در مهرشهر کرج و در آموزشگاه باغ هزارآوا آموزش هارمونیکا در سبک های متنوعی آموزش داده می شود . برای مشاوره رایگان با مدرسین باغ هزارآوا با ما تماس بگیرید .

 

تماس با ما